top of page

"Може би някой ден" от Колийн Хувър

  • Writer: Tedy Rafailova
    Tedy Rafailova
  • Jun 6, 2019
  • 3 min read

Updated: Mar 21, 2020


 Аз съм подреден читател. В много отношения споделям хаотичността, характерна за повечето хора в средата на двадесетте си години. Но когато става дума за четене, блог и букстаграм – изрядна съм. Всичко е планирано, чинно подредено по години в Goodreads и пр.

 На „Може би някой ден“ не й беше времето да бъде четена в понеделник вечерта. На мен пък не ми беше време да посрещна вторник сутринта с книга в ръка. Как стигнах до тук? Емоционално се нараних с първите два епизода на Castle Rock – сериал, вдъхновен от света и героите на Стивън Кинг, та имах нужда от малко романтика.

 Колийн Хувър е една от най-обичаните авторки на съвременни любовни романи. „Може би някой ден“ е нейната нова книга, която изд. Ибис издадоха съвсем на време за Панаира на книгата.

„Току що ударих момиче в лицето. Но не кое да е момиче. Ударих най-добрата си приятелка. Моята съквартирантка.“

 Хувър има брилянтната способност да заинтригува читателя още с първото изречение (абзац) на книгите си. Началото на „Никога повече“ ме впечатли по подобен начин. 

 Сидни – студент в специалност музикална педагогика, току що е узнала за предателството на най-добрата си приятелка и гаджето си. Класика в жанра!

 Срещаме я стояща под проливния дъжд с опаковани куфари и липсваща дамска чанта. 

„Винаги завалява в най-неподходящото време, като например сега, когато няма къде да отида.“

 Съседът, чиято китара от седмици Сидни захласнато слуша, й предлага подслон. Макар и със смесени чувства, тя приема. Не така си е представяла вечерта на своя рожден ден. 

 Ридж е талантлив музикант, който обича да свири на терасата на апартамента си. Атмосферата е добра, а публиката повече от  задоволителна. Лесно е да забележи, че Сидни винаги излиза на терасата си, за да послуша китарата му. И че самостоятелно съчинява текстове за мелодиите.

 Неговите мелодии постепенно стават техни общи песни, а с това помежду им се заражда и красива романтична връзка.

 Преди да кажа повече за героите и да споделя мнението си за книгата, редно е да отбележа, че „Може би някой ден“ в много отношения се доближава повече до младежката (YA) литература, отколкото други книги на Хувър. Историята беше приятна и интересна, но и липсваше онази наситеност на социалния и морален конфликт, с която ме плени „Никога повече“.

 „Може би някой ден“ се фокусира доста върху мотива за изневярата. Идеята, която Колийн Хувър прокарва е свързана с емоционалната изневяра, която често е по-сериозна и интензивна от физическата такава. В тази връзка, терзанията на героите прорязват книгата, а отношението им към случващото се е доста зряло, но и с известна доза хумор.

„ Явно съм прекалено неустоима, когато творя, и бих искала да зная какво мога да направя, за да не бъда толкова привлекателна. Ако това въобще е възможно.“

 Обикновено не харесвам истории, въртящи се около любовен триъгълник. Авторката обаче беше успяла да конструира сюжета по достатъчно отговорен начин, който резонира с усещания, които много от читателите са изпитвали. 

„Той е добър с мен и зная, че ме обича. Просто не разбирам защо всеки път, когато си представя бъдеще с него, мисълта за това не ми се струва никак вълнуваща.“

 И аз съм била в подобна ситуация и напълно разбрах терзанията на Сидни. 

 Романтичните връзки, макар приемани за най-естественото нещо на света, са най-сложната социална среда за навигиране. Всяка друга ситуация малко или много идва с писани или не правила – била тя от професионално или социално естество. За любовта обаче правила няма, а моделът на поведение на всеки е строго индивидуален. Отново, хареса ми грижата и отговорността на героите, с която те подхождаха към своите партньори. 

 Сюжетната линия на второстепенните герои – Бриджит и Уорън, също бе интересна и много сладка!

 Бих препоръчала „Може би някой ден“ на всички, които обичат романите на Никълъс Спаркс и Мойс, но драмата в тях им идва малко в повече. Книгата беше приятно и леко четиво, излючително подходящо за лятото.

„Начинът, по който ме гледа, сякаш съм единственото нещо на този свят, което има значение, придава съвсем нов смисъл на този миг.“
 
 
 

Comentarios


bottom of page